Denizli Pamukkale Travertenleri

Örgü Modelleri Temmuz 6, 2023 5:54 am

Denizli deyince herkesin aklına ilk gelen Pamukkale oluyor. Dünyaca ünlü olan Pamukkale Travertenleri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Pamuğa benzer beyazlığı ve şifalı olan sularıyla bir çok hastalığa çare olan Pamukkale Travertenleri, ülkemizin en çok ilgi çeken ve turistlerin odağında olan yerlerinden biridir.

Hele o gün batımında beyaz rengin turuncuyla buluşması ile ortaya çıkan muhteşem manzara yok mu işte o manzara Pamukkale’yi ziyaret herkesin hafızasında kalıcı bir yer ediniyor.

Peki ama bu mucize Denizli Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur ve onu keşfetmek için en güzel mevsim hangisidir?
Denizli Pamukkale hakkında çokça sorulan bu tür sorulara cevap bulmak ve Pamukkale Travertenlerinin diğer özellikleri için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri’nin Termal Zenginliği

Travertenlerin sunduğu görsel bir şölenin yanı sıra bir çok faydayı da beraberinde getiriyor. Sağlık turizminde de katkısı bulunan bu bölge şifalı sularıyla birçok hastalığa alternatif oluyor.

Büyüleyici güzelliği ile binlerce ziyaretçinin akın ettiği bir yer olan travertenler, 400 bin yıl öncesine dayanan köklü bir oluşuma sahiptir.

Denizli Pamukkale Travertenleri kaynak sulardan ve traverten teraslı tepelerden oluşan muhteşem güzellikte bir alanla sizi karşılıyor.
Çökelez Dağı’nın eteklerinde bulunan travertenler ovadan 100–150 metre yükseklikte yer alıyor. Kaynaktan çıkan termal su 320 metre civarındaki bir mesafeyi kat ederek, travertenlere ulaşıp kar beyazı rengindeki katmanlara dökülerek görsel bir şölen oluşturuyor.

Kalsiyum karbonatla doymuş olan su, güneşin altında buharlaştı zaman jel halindeki beyaz travertenleri görmek mümkün oluyor.
Ortaya çıkan pamuksu görüntü zamanla katılaşarak yüzeyi kristalleşmiş kayalara dönüşüyor. Günün her saati farklı bir güzellik ve renk tonuna sahip olan Pamukkale Travertenlerini gördükten sonra bu görkemli yerden ayrılmak kolay olmuyor.

Pamukkale Travertenleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Pamukkale Travertenleri’ne Ne Zaman Gidilir?

Denizli Pamukkale Travertenlerine dilediğiniz mevsimde ziyaret edebilirsiniz fakat kış ayları ve özellikle ilk ve sonbahar ayları gitmek sıcaklık bakımından daha uygun olabilir.
Kışın her ne kadar hava soğuk olsa da Antik Havuz’un suyu her zaman 36 derece civarında olduğundan dolayı burada istediğiniz kadar yüzebilmeniz mümkün
İlkbahar ve sonbahar ayları da Pamukkale’yi ziyaret etmek için ideal aylardan, çünkü bu mevsimlerde hava çok sıcak olmuyor.
Fakat yaz mevsimi için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Çünkü hava sıcaklığı ile birlikte güneşin yakıcı etkisi göz önüne alınarak yaz mevsimi ziyareti sağlık açısından kolay olmayacaktır.

Pamukkale’nin Şifalı Sularının İyi geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Pamukkale Travertenleri hakkında ki en önemli bilgi sularının şifalı oluşudur. İPamukkale Travertenleri etkileyici görüntüsüyle dikkat çektiği kadar içerdiği şifalı sularıyla da ön plandadır. Buradaki termal suların özellikle kalp-damar sertliğine iyi geldiği biliniyor. Ayrıca bu suların romatizmal ve deri hastalıkları, göz rahatsızlıkları, sinir ve damar hastalıklarına da iyi geldiği de kabul gören bilgiler içerisindedir.

Travertenlerde Yüzmek Serbest mi?

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri, çok hassas yapıda olması ve de koruma listesinde yer alması sebebiyle burada bulunan her termal havuzda yüzmek mümkün değil. Ziyaretçilerin girebileceği belirlenmiş havuzlar haricindeki yerlere ziyaretçi kabul edilmiyor.

Denizli Pamukkale Travertenleri Şifalı sular Turistik yerler Türkiye'de gezilecek yerler

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?