Erzurum’u Gezip Görülmesi Gereken Yerleri

Örgü Modelleri Haziran 30, 2023 4:12 am

Vatanımızın en eski yerleşim alanlarından olan Erzurum, deniz seviyesinden 1900 metre yükseklikte yer almaktadır.
Şehir içi ve ilçelerinde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan ilgi ekici medreseler, kaleler, kümbetler ve tarihi çeşmelerle karşılaşacağınız Erzurum, tarih meraklıları için bir cennettir diyebiliriz.

Kısa yürüme mesafelerinde ulaşabileceğiniz mimari güzellikler olan Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, Üç Kümbetler ve tarihi Erzurum evleri ile birlikte Osmanlı-Rus Harbi sırasında savunma amacıyla kullanılan devasa tabyalar da şehri gezerken mutlaka uğraması gereken yerlerdir.
Milli Mücadele Döneminde en önemli adımlarından biri olan Erzurum Kongresi’nin gerçekleştirildiği salonu gezebilir , Narman Peribacaları gibi ilgi çekici doğa harikalarını yakından görebilirsiniz.
Erzurum’ gezisine Türkiye’nin en büyük Şelalesi olan Tortum Şelalesi ve dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri’ni de ekleyebilirsiniz.
İstagram etiketlerinden faydalanarak belirlediğimiz en çok etiketlenen Erzurum’da mutlaka görmeniz gereken 3 yeri anlatan özel bir yazı hazırladık.
Hem tarih hem de doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken şehirlerimizden olan Erzurum, size hafızalarınızda kalıcı olacak bir gezi deneyimi sunacak.
Tüm lokasyonları kolayca keşfetmeniz için konum linklerini de ekledik.

1- Palandöken Kayak Merkezi

Kış aylarının sert iklimi ile bilinen bir olan Erzurum, Türkiye’nin en popüler kış tatili merkezlerinden biri olan Palandöken Kayak Merkezi’yle kış turizmi açısından en önemli şehirlerimizden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
6 aydan daha uzun bir kayak sezonuna sahiptir. 1993 yılında açılmış ve o günden beri yerli ve yabancı bir çok turisti misafir eden Palandöken Kayak Merkezi, 3125 metre yükseklikteki Palandöken Dağı eteklerinde bulunmaktadır.

Dünya standartlarında tasarlanarak hizmete sunulan kayak pistleriyle, 12.000 kişinin aynı anda kayak yapmasına imkan veren merkezde 10 telesiyej, 2 baby lift, 1 teleski ve 1 gondol lift gibi teknik olanaklar da sunulmaktadır.
Telesiyejlerle ulaşılabilir olan 1000 metre yükseklikteki Ejder Tepesi’nde de muhteşem panoramik kış fotoğrafları çekebilirsiniz.
Kolay, orta ve zor olarak Düzenlenen pistlerinde ise her yaş grubuna uygun kayak ve snowboard eğitimleri de verilmektedir.

Alp disiplini ve snowboard yapmak için özel pistleri de bulunmaktadır.
Yıl boyunca dağcılık, yamaç paraşütü, paintball gibi bir çok etkinliğin de düzenlendiği Palandöken Kayak Merkezi’nde kış aylarında rehberli olarak kar yürüyüşlerine çıkıp Palandöken Dağı’nın zirvelerini keşfedebilmeniz mümkün.
Turizm bakımından olanakları baya bi gelişmiş olan Palandöken Kayak Merkezi’nde bulunan kalite bakımından beklentileri karşılayan kayak otelleri, ekipmanlar kiralayabileceğiniz tesisler, lüx restoranlar ve kafeler gibi pek çok olanak bulabilirsiniz.
Erzurum’a sadece 5 kilometre uzaklıkta olan kayak merkezine toplu taşıma araçları, taksiler veya otel servisleriyle de kolayca ulaşabilme imkanları vardır.

2- Tortum Şelalesi

Erzurum’un en çok bilinen ve çokça ziyaret edilen doğa harikalarından birisi olan Tortum Şelalesi, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 3. büyük şelalesi olması sebebi ile özel bir öneme sahiptir.
48 metre yüksekliği ve 21 metre genişliğiyle benzersiz bir manzara sunan Tortum Şelalesi özellikle bahar ve yaz aylarında düzenlenen fotoğrafçılık ve doğa gezileriyle keşfe çıkarabilecek büyüleyici muhteşem doğal güzellikler arasında yılın yorgunluğunu atabilir ve hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Heyelanla oluşmuş olan Tortum Gölü’nün çok sevilen trekking parkurlarından biri olan ve bölgenin doğa sporları merkezlerinden biri haline gelmiş olan Tortum Şelalesi’nin çevresinde mesire alanları ve güzel düzenlenmiş yürüyüş parkurları ve kaya tırmanma alanları gibi olanaklar da vardır.


Tortum Şelale’sinde kalabalıklardan uzakta sakin dinlendirici bir piknik yaparken, seyir teraslarından ise muhteşem kartpostal tadında fotoğraflar çekebilirsiniz.

3- Tarihi Erzurum Evleri
Binlerce yıllık tarihe sahip olan Erzurum’un her köşesine de ilgi çekici taş ve ahşap mimarili evler bulunmaktadır.
Günümüzde 100 kadarı koruma altına alınmış olan tarihi Erzurum evleri, sert kış koşullarına uygun bir şekilde kalın kesme taşlar kullanılarak ve çoğunlukla iki katlı olarak inşa edilmiştir.
Yakutiye ilçesinin tarihi sokaklarında bulunan Erzurum evlerinin bazıları restore edilerek günümüzde müze ve sanat galerisi olarak hizmete sunulmuştur

Müze olarak hizmet vermekte olan tarihi Erzurum evlerinde şehrin kültürünü yansıtan yöresel mobilyalar, günlük ev eşyaları ve antikalarla süslenmiş taş odalar, yer sofraları, şark köşeleri ve divanları da görebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.
Kafe ve restoran olarak hizmet veren evlerde geleneksel Doğu Anadolu mutfağından en güzel lezzetleri sunulmaktadır. Bu muhteşem lezzetleri tadarken otantik atmosferinin tadını da çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?