Erzurum Yöresel Yemekleri

Örgü Modelleri Haziran 30, 2023 5:24 am

Erzurum, ülkemizin en geniş alana yayılan illerinden biri. Coğrafyasının genişliği nedeniyle farklı kültürlere sahip şehirlere komşu olan Erzurum’un mutfağı da oldukça zengindir. Erzurum’ un birçok yöresel yemeği bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçına yazımızda yer vereceğiz.

Cağ Kebap

Erzurum mutfağını denildiğinde ilk akla gelen cağ kebabı oluyor. Kuzu etinden yapılan bir tür et döner olan cağ kebabının hazırlanması da ayrı bir ustalık gerektiriyor. Süt , soğan, karabiber ve kırmızı pul biber eklenen etin üzeri külle sıvanarak odun ateşinde pişiriliyor. Döner bıçağı ile birer porsiyon kesilerek ızgara üzerine alınıyor. Burada biraz daha pişirilen et lavaş ekmekle servis yapılıyor.

Ayran Aşı

Yoğurt, soğan, ve buğday ile hazırlanan aşotu çorbası, özellikle Erzurum’un kış aylarında sık sık tercih edilen bir çorba çeşididir. İsmini üzerine eklenen mağdanoza benzeyen bir tür sebze olan “aşotundan” alan isteğe göre içerisine küçük köfteler eklenen bu çorba, Erzurum davet sofralarının olmazsa olmazlarındandır.

Kesme Aşı

Sivas mutfağıyla da bilinen kesme aşı erişte ve yeşil mercimek ile hazırlanmaktadır. İsteğe göre içerisine kıyma da eklenebilen bu yemek, Erzurum’un yöresel lezzetlerinin ön sıralarında yer alıyor.

Lor Dolması

Erzurum Usulü Lor Dolması Tarifi

Ayran Aşı Çorbası Cağ kebap Erzurum yemekleri Erzurum Yöresel Yemekleri Kadayıf dolması Kebap Lor dolması Şiş

Bir yanıt yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?